Answer
Mar 08, 2025 - 12:47 PM
The cost to run LED light strips depends on their wattage, the number of hours they are used, and local electricity rates. On average, LED strips consume about 4.8 watts per meter, so if you run a 5-meter strip for 5 hours a day at an electricity rate of $0.12 per kWh, it would cost approximately $0.014 per day. This makes LED strips an energy-efficient and cost-effective lighting option.